Náš nástroj pro správu vašeho oprávnění, které jste nám udělili, abychom mohli používat soubory cookie, je dočasně offline. Některé funkce vyžadující váš souhlas s používáním souborů cookie proto mohou chybět.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
KOMPLEXNÍ UDRŽITELNOST V CELÉM HODNOTOVÉM ŘETĚZCI.
V oblasti životního prostředí se BMW Group v celém svém hodnotovém řetězci zaměřuje na ekologickou udržitelnost, snižování emisí CO₂ a šetření zdrojů. Od dodavatelského řetězce, regulace dodavatelů, nakládání se surovinami, přes vývoj a výrobu až po fázi používání všech výrobků a ještě mnohem dále: aplikací tohoto komplexního přístupu BMW Group pracuje v souladu s pařížským klimatickým cílem omezit globální oteplování o 1,5 °C.
SNIŽOVÁNÍ EMISÍ CO2.
Cílem BMW Group je výrazně a měřitelně snížit ekologickou stopu v celém řetězci přidané hodnoty – před fází používání vozidel, během ní i po ní.
- BMW Group zrychluje udržitelnost. Od roku 2024 budou mít značky BMW a MINI litá hliníková kola vyráběná ekologickou elektřinou. Tato změna se týká energeticky náročné elektrolýzy při výrobě hliníku a odlévání kol. Se všemi dodavateli kol BMW Group jsou uzavřeny příslušné smlouvy.
- V současné době lze přibližně pět procent emisí CO₂ přičíst kolům. Přechod na udržitelnější způsob výroby s využitím ekologické elektřiny snižuje tyto emise o více než polovinu. BMW Group ročně použije přibližně 10 milionů kol z lehkých slitin, z nichž 95 % tvoří litá hliníková kola.
- Od roku 2023 se MINI stane průkopníkem v této oblasti. Litá hliníková kola nové generace modelu MINI Countryman budou již ze 70 % vyrobena z druhotného hliníku. Kombinací ekologické elektřiny při výrobě a 70 % druhotných zdrojů lze ve srovnání se standardními výrobními postupy snížit emise CO₂ až o 80 %. Od roku 2024 budou mít hliníkové ráfky vyráběné s využitím obnovitelné energie a ze 70 % z druhotného hliníku také modely BMW vyjíždějící z továrny.
- Od roku 2025 se navíc budou v modelech Nové třídy používat díly opláštění vyrobené z plastu, jehož přibližně 30 % pochází z recyklovaných rybářských sítí a lan. Tím se také zabrání likvidaci těchto zbytkových materiálů z námořního průmyslu jako odpadu v moři.
- Inovativní výrobní metody antikorozní ochrany a matných laků nevyžadují fosilní zdroje a pomáhají snížit emise CO₂ u modelů BMW vyráběných v závodech v Evropě a Jižní Africe o 40 %.
- BMW Group je prvním výrobcem vozidel na světě, který používá matné laky vyrobené z biomasy namísto minerálních olejů. Továrny BMW Group v Lipsku (Německo) a Rosslynu (Jihoafrická republika) navíc pracují s antikorozním lakem vyrobeným udržitelným způsobem, což je postup certifikovaný německým sdružením pro technickou kontrolu TÜV.
SYSTÉM ŘÍZENÍ.
Komplexním přístupem dosahuje BMW Group u každé nové generace svých vozidel výrazného zlepšení při hodnocení dopadů v rámci celého životního cyklu. Zejména s modely Neue Klasse BMW Group omezí emise CO₂ rychleji a dále se zaměří vývoj na oběhového hospodářství. Hodnotově orientovaný systém řízení celé skupiny zajišťuje, že jednotlivé specifikace jsou důsledně implementovány v rámci celé společnosti. Tímto způsobem dosahujeme cílů snižování emisí CO₂ v průběhu celého životního cyklu jednotlivých vozidel při zohledňování specifických požadavků trhu na celý vozový park. Ke sledování plnění stanovených cílů a vyhodnocování pokroku v rámci vývojového procesu používáme certifikovaný systém environmentálního řízení.
UDRŽITELNOST V CELÉM HODNOTOVÉM ŘETĚZCI.
PŘED FÁZÍ POUŽÍVÁNÍ.
DODAVATELSKÁ SÍŤ A ŘÍZENÍ DODAVATELŮ.
Dnes
Pro BMW Group začíná udržitelnost již u dodavatelské sítě. Proto jsme transparentně a v souladu s vysokými standardy restrukturalizovali naše dodavatelské řetězce:
- Neustálý rozvoj dodavatelů spolu s důsledným řízením dodavatelů a subdodavatelů.
- Jasné předpisy a opatření na ochranu lidských práv, mezi něž patří zajištění úplného zákazu dětské práce, který se vztahuje i na naše dodavatele.
- Nezbytností je spolehlivé řízení rizik, a to zejména u kritických materiálů. K nim patří i velmi přísné požadavky na naše dodavatele. Patří sem také speciální projekty v dodavatelském řetězci pro kritické zdroje.
- Neustálý rozvoj dodavatelů spolu s důsledným řízením dodavatelů a subdodavatelů.
2030
Zaměřujeme se na to, abychom do roku 2030 v celém hodnotovém řetězci dosáhli snížení emisí CO₂ na jeden vůz o 40 %. Dodavatelský řetězec se na tomto snížení emisí CO₂ podílí 20 %.
VÝROBA.
Dnes
V elektrickém pohonu našich elektromotorů 5. generace nepoužíváme žádné vzácné zeminy. Při výrobě baterií pro naše elektromobily používáme ekologickou elektřinu – stejně jako naši dodavatelé bateriových článků. Kromě toho lze naše baterie recyklovat z více než 90 %. Jako měřítko v otázkách udržitelnosti jsme stanovili další výrobní standardy:
- Ve spolupráci s našimi dodavateli usilujeme o postupnou přeměnu naší výroby oceli tak, aby prakticky neprodukovala CO₂. V příštích letech pokryjí dohody se společnostmi Salzgitter AG a H2 Green Steel v evropských továrnách BMW Group více než 40 % poptávky po oceli.
- Od roku 2020 pochází veškerá externě nakupovaná elektřina z obnovitelných zdrojů.
- Od roku 2021 jsou všechny naše továrny díky kompenzačním opatřením zcela neutrální z hlediska emisí CO₂.
- Naše barvy používají výrobní proces na bázi vody. Kromě toho BMW Group ve svých továrnách v Evropě a Jižní Africe používá matné laky pocházející ze 100 % z organického odpadu.
- Od roku 2025 (Neue Klasse):
V případě výroby nových modelů Neue Klasse byl cíl snižování produkce CO₂ naplněn především zásluhou využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů a druhotných surovin. Bateriové články se vyrábějí z kobaltu, lithia a niklu, které obsahují podíl druhotných surovin. Kromě toho se výrobci zavazují vyrábět pouze s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Tímto způsobem je BMW Group schopna snížit emise CO₂ z výroby bateriových článků až o 60 % ve srovnání se současnou generací článků. - Suroviny jako kobalt a lithium používané v nové generaci bateriových článků pocházejí z certifikovaných dolů. To nám zajišťuje transparentnost těžebních metod a současně zaručuje, že těžba probíhá zodpovědně.
2030
Zaměřujeme se především na to, abychom do roku 2030 v celém hodnotovém řetězci dosáhli snížení emisí CO₂ na jeden vůz o 40 %. Cíl snížení emisí CO₂ pro vlastní výrobu BMW Group do roku 2030 činí 80 %. Při analýze různých řešení zohledňujeme regionální aspekty.
- Neustále zlepšujeme naši energetickou účinnost.
- Neustále v našich továrnách navyšujeme podíl využívání energie z obnovitelných zdrojů.
BĚHEM POUŽÍVÁNÍ.
SNIŽOVÁNÍ EMISÍ.
Dnes
V rámci neustálého posilování udržitelnosti snížilo BMW emise CO₂ současných automobilů v provozu ve srovnání s rokem 1995 o více než polovinu. Jde o výsledek přístupu EfficientDynamics, do nějž patří i mimořádně účinné spalovacích motory s nízkými hodnotami emisí. Současně s tím jsme značně postoupili v oblasti elektromobility, došlo k propagaci hospodárného jízdního stylu a rozšíření nabíjecí infrastruktury, například o několik set tisíc nabíjecích míst od našich partnerů (DCS GmbH, Ionity a dalších).
2030
Tímto způsobem je BMW Group schopna do roku 2030 snížit emise CO₂ během fáze používání až o 50 % ve srovnání s rokem 2019.
- Očekává se, že nejméně polovina prodaných vozů bude mít čistě elektrický pohon.
DELŠÍ SERVISNÍ INTERVALY NAVRHOVANÉ PODLE SKUTEČNÉ POTŘEBY.
Dnes
Také v oblasti poprodejních služeb BMW Group nabízí v oblasti udržitelnosti nová řešení, jde například o servisní údržbu vycházející ze skutečných potřeb vozu CBS (Condition-Based Services). BMW Group byla prvním výrobcem automobilů, který službu CBS, poskytující přesné informace o opotřebení jednotlivých součástek, nabídl. Vozidlo samo rozpozná, kdy je nutný servis a jak lze jednotlivé díly co nejlépe využít až na samou hranici jejich opotřebení. To má výhody pro zákazníka z pohledu nákladů a současně jde o řešení přispívající k ochraně životního prostředí.
ZVYŠOVÁNÍ PODÍLU ELEKTRICKÉ JÍZDY U PLUG-IN HYBRIDNÍCH VOZŮ.
Dnes
Pomocí nástroje Fleet Data mají správci vozových parků od roku 2023 možnost využívat následující nové funkce zlepšující udržitelnost:
- Vyhodnocování a transparentnost údajů o emisích CO₂ z vozového parku
- Vyhodnocování podílu elektrické a emisně úsporné jízdy plug-in hybridních vozů
- Analýza potenciálu a doporučení pro elektrifikaci vozového parku
Rádi Vám v této oblasti poradíme: tendermanagement@bmwgroup.com
PO FÁZI POUŽÍVÁNÍ.
MOŽNOSTI RECYKLACE NA KONCI ŽIVOTNÍHO CYKLU.
Dnes
V roce 2023 bude průměrný podíl druhotných surovin (recyklovaný materiál a materiál jako výrobní odpad atd.) ve vozech BMW činit již přibližně 30 %.
- Pomocí nového postupu získáváme pro další použití více než 90 % materiálů vysokonapěťových baterií.
- BMW Group na koncepčním voze BMW i Vision Circular již v roce 2021 představila svou vizi oběhového hospodářství. Tento vizionářský vůz ukazuje směřování BMW Group, je totiž ze 100 % vyroben z recyklovaných materiálů a zároveň je opět ze 100 % vhodný k recyklaci. Ve střednědobém horizontu si BMW Group klade za cíl ve svých vozech využívat 50 % druhotných surovin, a to všude tam, kde se k tomu prodávají vhodné modely.
PORTFOLIO PRODUKTŮ.
ELEKTROMOBILITA.
Elektromobilita je hlavním pilířem strategie udržitelnosti, BMW Group ji hodlá v nadcházejících letech neustále posilovat.
- Rok 2022: zdvojnásobení prodeje elektrifikovaných vozidel oproti roku 2021.
- 2023: 25 elektrifikovaných modelů vozidel na trhu, z toho 13 čistě elektrických.
- Do roku 2025: elektrifikované vozy budou tvořit více než 30 % všech prodejů.
- Do roku 2030: více než 50 % celosvětových prodejů budou tvořit čistě elektrické modely.
Klíčovými prvky pro budoucí generace čistě elektrických vozů jsou výkonné a udržitelné systémy skladování energie a vývoj nových inovativních bateriových článků. BMW Group pracuje na výrazném zvýšení energetické hustoty článků při současném snížení nákladů na použité materiály a výrobu. Důležitým aspektem poskytujícím informace pro vývoj budoucích generací bateriových článků je jejich recyklovatelnost. BMW Group současně provádí intenzivní výzkum technologie baterií s pevným elektrolytem, která se již nyní jeví jako velmi slibná.
OD ROKU 2025 NEUE KLASSE.
Neue Klasse bude nová modelová BMW Group dodávaná výhradně s čistě elektrickým pohonem. Je vyvíjena na základě naší nové architektury NCAR (New Cluster Architecture) v rámci trojice principů: „elektrický“, „digitální“ a „cirkulární“.
S vozy Neue Klasse vstoupí koncepce udržitelnosti BMW Group do třetí fáze. V ní dojde ke zrychlení tempa snižování emisí CO₂ a současně k jasnému zaměření na oběhové hospodářství. Modely Neue Klasse se budou vyznačovat třemi klíčovými aspekty: zcela nově koncipovanou IT a softwarovou architekturou, nově vyvinutým elektrickým pohonem a bateriemi nové generace, stejně jako novou úrovní udržitelnosti ve všech fázích životního cyklu.
- Elektrický pohon na prvním místě. Nekompromisně navržené a přizpůsobené elektrickému pohonu. Cílem je vyrovnat se dojezdem nejmodernějším spalovacím motorům.
- Sekundární na prvním místě. Dojde k významnému zvýšení podílu sekundárních materiálů. Zaměření na výrazné snížení spotřeby zdrojů.
- Digitalizace na prvním místě. Zcela nová uživatelská zkušenost. Ještě více individuálně nastavitelných a nabízených funkcí.
- Výroba bez energie z fosilních zdrojů v nové továrně BMW iFactory v Maďarsku.
NABÍJECÍ INFRASTRUKTURA A NABÍJENÍ.
Prostřednictvím služby BMW a MINI Charging nabízí BMW Group komplexní řešení nabíjení, která umožňují pohodlné používání elektrifikovaného vozidla v různých situacích. Portfolio obsahuje nabíjecí produkty a služby pro použití na cestách, doma nebo na pracovišti.
BMW Charging podporuje ekologické formy výroby energie a používá doklady o původu, které zaručují, že energie v síti pochází z regeneračních palivových systémů. BMW/MINI Charging Card nabízí snadný přístup k dobíjecím sítím v Evropě.
MAXIMÁLNÍ NÁROKY NA NÁS A NA NAŠE DODAVATELE PO CELÉM SVĚTĚ.
PRACOVNÍ STANDARDY A LIDSKÁ PRÁVA.
Mezinárodně uznávané směrnice pro environmentální a sociální kritéria jsou měřítkem pro celý hodnotový řetězec BMW Group. To se týká zejména:
- Směrnice pro nadnárodní podniky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)
- Obecných zásad OSN pro podnikání a lidská práva
- Deseti zásad iniciativy OSN Global Compact
- Obsahu Podnikatelské charty ICC pro udržitelný rozvoj
- Deklarace o čistší produkci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP)
ENVIRONMENTÁLNÍ STANDARDY A UDRŽITELNÁ PRODUKCE VZÁCNÝCH SUROVIN.
Komponenty, materiály a další služby získáváme z více než 32 000 výrobních a distribučních míst. Odpovědnost za související sociální a ekologické povinnosti nesou naši dodavatelé v rámci smluvně závazných standardů udržitelnosti. Současně pracujeme na řešeních umožňujících snížit množství vzácných surovin v našich vozech nebo je zcela nahradit. Vzácné suroviny průběžně analyzujeme z hlediska porušování ekologických a sociálních norem.
PÉČE O DODAVATELSKOU SÍŤ.
NAŠE IMPLEMENTACE NÁLEŽITÉ PÉČE O DODAVATELSKÉ SÍTĚ.
Povinnosti náležité péče v dodavatelském řetězci
BMW Group již osm let věnuje náležitou pozornost podnikové péči v rámci dodavatelské sítě. Již v roce 2008 jsme definovali komplexní preventivní opatření, jako jsou smluvní závazky k dodržování ekologických a sociálních standardů, a poprvé jsme je stanovili jako součást zadání pro zadávání zakázek dodavatelům pro BMW i3. V roce 2014 byly tyto standardy rozšířeny o vícestupňový proces hloubkové kontroly, který zahrnuje nákup materiálu pro všechny modely i zboží a služeb nesouvisejících s výrobou. Příkladem obsahu je smluvní závazek rozšířených environmentálních a sociálních standardů, lidských práv, jakož i systémů řízení bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí. Všichni dodavatelé s přímým obchodním vztahem s BMW Group musí tyto požadavky předat formou smlouvy svým subdodavatelům.
Věříme v dodržování mezinárodně uznávaných lidských práv a řídíme se mimo jiné následujícími zásadami a předpisy:
• Obecnými zásadami OSN pro podnikání a lidská práva
• Zásadami iniciativy OSN Global Compact
• Zásadami Mezinárodní organizace práce
• Pokyny OECD pro náležitou péči v oblasti odpovědného podnikání
• Národním akčním plánem německé spolkové vlády a zákonem o ochraně spotřebitele
• Zákonem o povinnostech náležité péče v dodavatelských řetězcích Spolkové republiky Německo, který z něj vychází
Udržitelné získávání vzácných surovin
Všechny důležité suroviny, jako je lithium a kobalt, tedy klíčové suroviny pro výrobu bateriových článků současné páté generace, nakupujeme přímo od dodavatelů surovin a poskytujeme je výrobcům našich bateriových článků. Tím můžeme sledovat (hmotnostní bilance) jejich původ i transparentnost metody jejich těžby.
- Sladění náležité podnikové péče s Pokyny OECD k náležité péči pro odpovědné dodavatelské řetězce nerostných surovin z konfliktních a vysoce rizikových oblastí.
- Standardy udržitelnosti prostřednictvím bezpečnosti dodávek, cenové stability a bezpečných pracovních podmínek.
- Založení celoprůmyslové iniciativy „Kobalt pro rozvoj“.
Analýza rizik a jejich předcházení
Základním předpokladem pro zadání jakékoli zakázky je dodržení našich stanovených požadavků na udržitelnost. Z tohoto důvodu BMW Group neustále vyhodnocuje rizika a důsledky udržitelnosti v rámci své dodavatelské sítě tak, aby byly splněny povinnosti náležité péče, které se týkají ekologických aspektů a lidských práv.
Program náležité péče BMW Group zahrnuje:
- Průběžnou analýzu rizik pomocí specifického filtru rizik BMW Group, který je doplněn standardizovanými mapami rizik od Aliance pro odpovědné podnikání (RBA).
- Dynamickou metodiku hodnocení pro dosažení vysoce kvalitní analýzy rizik specifické pro každou hodnocenou zemi dodavatele.
- Využití různých zdrojů dat, jako je například index UNICEF pro práci dětí.
- Kombinace tohoto hodnocení rizik s přihlédnutím ke specifickým skupinám surovin.
- Požadujeme, aby dodavatelé s více než 100 zaměstnanci předložili externě auditované a certifikované systémy environmentálního managementu.